Mainos
Mainos

Torstai 14.7.

7.00-9.00 Huomenta Suomi

9.40-10.00 Cheerleadingtanssi

Sivistystyönantajat/Porin seudun steinerkoulu
Oppilaita luokilta 4-6, Porin seudun steinerkoulu

10.00-10.20 Syöpäkuntoutujien tanssi TEOS 2016
Satakunnan Syöpäyhdistys ry
Satakunnan Syöpäyhdistyksen TEOS 2016! –ryhmä

10.20-10.40 Musiikkia yli rajojen
Suomi-Venäjä-Seuran Länsi-Suomen piiri ry
Tomi Leppänen, trubaduuri

10.40-11.00 Maistiaiset Roihu-suurleiriltä 
Suomen Partiolaiset- Finlands Scouter ry

11.00-11.20 AY-isku teatterin keinoin
SAK ja liitot
Janne Saarakkala, teatteriohjaaja, näyttelijä

11.20-11.40 Musiikki-improesitys Kokeilut rokkaa!
Valtioneuvoston kanslian kokeilutoiminto
Teemu Niemelä, näyttelijä, Porin teatteri

11.40-12.00 Kuka käskee mitä kuuluu - teatterillinen katse nuorten osallisuuteen 
Oikeusministeriö, Kansalaisyhteiskuntapolitiikan neuvottelukunta KANE 
Porin Teatterinuoret ry
Tuomas Vainionpää
Petra Vainionpää
Siiri Harjunpää
Emma Isaksson
Tuuli Louhelainen
Hanna Meri
Melissa Laakkonen
Marika Sandberg

12.00-12.20 Kulttuurin narunveto
Taiteen edistämiskeskus TAIKE, Porin sivutoimipiste
Marika Räty, läänintaiteilija
Henri Terho, erityisasiantuntija

12.20-13.00 ”Hjallis” stagella! Joonas Nordmanin uutuusohjelma Pelimies esittäytyy
Yellowfilm
Joonas Nordman, näyttelijä

13.00-13.30 Päivän puheenaihe

13.30-13.40 MTV jakaa sadalle ensimmäiselle ilmaisen ämpärin          

13.40-14.00 Sata saattajaa – mielihyvää vapaaehtoistyöstä
Kotimaanapu / Vapaaehtoistyö.fi
Petri Laaksonen, laulu ja piano
Ilkka Kalmanlehto, juontaja
Jan Lindström, akustinen kitara ja laulu
Petri Hatakka, koskettimet ja laulu

14.00-14.20 Kuinka hereillä olet
Uniliitto ry
Kimmo Puntti, kunniapuheenjohtaja, Rahtarit
Päivi Saarijärvi, juontaja, FRM-valmentaja

Markku Partinen, professori, unitutkija

14.20-14.40 Koko Suomi - ja Areenakin - leikkii 
Mannerheimin Lastensuojeluliitto/ Koko Suomi leikkii –hanke
Piia Kleimola, leikkilähetti

14.40-15.00 Wings to Fly – taiteilijat tyttöjen asialla
Plan International Suomi
Katriina Honkanen, musiikin- ja teatterintekijä
Ilkka Tenhunen, muusikko
Ossi Heinänen, pääsihteeri, Plan International Suomi

15.00-15.20 Huojuva maapallo
Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto ry

Niina Mykrä, toiminnanjohtaja, Suomen luonto- ja ympäristökoulujen liitto

Lotta Palomäki, ympäristökasvattaja, Lahden kaupunki

15.20-15.40 Malttia ja valttia vanhemmuuteen
Ensi- ja turvakotien liitto ry
Riitta Särkelä, pääsihteeri, Ensi- ja turvakotien liitto ry

15.40-16.00 Kansanedustajien kaksintaistelu
Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssi ry
Eero Rämö, puheenjohtaja, Suomen Nuorisoyhteistyö Allianssi ry

Ozan Yanar, kansanedustaja (vihr)
Susanna Koski, kansanedustaja (kok)

16.00-16.20 Poliittinen DJ Battle
Svensk Ungdom / Rkp-nuoret

16.20-16.40 Tanssin iloa FolkJam-vartissa
Suomen Nuorisoseurat ry ja Nuorisoseurat Satakunta
Katariina Molkkari, FolkJam-ohjaaja, Ulvilan Nuorisoseura

16.40-17.00 Saisitko vielä ajokortin?
Autoliitto
Teppo Vesalainen, koulutuspäällikkö, Autoliitto
Jukka Tolvanen, viestintäpäällikkö, Autoliitto

17.00-17.20 Unelmien Asahi-terveysliikuntavartti
Yksi elämä -terveystalkoot (Aivoliitto, Diabetesliitto, Sydänliitto)
Margit Eerola, liikunnanohjaaja, Diabetesliitto 

19.30-21.00 SuomiAreena Special