Mainos
Mainos

Keskiviikko 13.7.

7.00-9.00 Huomenta Suomi

9.40-10.00 Työpaikkatikka
Suomen Yrittäjät
Antti Palola, puheenjohtaja, STTK
Jyrki Mäkynen, puheenjohtaja, Suomen Yrittäjät
Mikael Pentikäinen, toimitusjohtaja, Suomen Yrittäjät
Eeva Ketvel, viestintäpäällikkö, Suomen Yrittäjät
Hanna Tapala, järjestöjohtaja, Suomen Yrittäjät

10.00-10.20 Terätön tanssi
Suomen Taitoluisteluliitto / Porin Taitoluistelu
Porin Taitoluistelun yksinluistelijat ja muodostelmajoukkue Team Motion

10.20-10.40 4H-yrittäjien Bisnes Café
Nuoret 4H-yrittäjät
Elmeri Näse, 4H-yrittäjä
Marlene Riskumäki, kosmetologi-stylisti-yrittäjä
Hilkka Näse, 4H-liiton kehityspäällikkö

10.40-11.00 Tiedä mitä syöt – tunnista ruoan alkuperämerkit
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Krista Kiuru, kansanedustaja, SDP
Jari Myllykoski, kansanedustaja, Vasemmistoliitto
Sirkka Mantere, puheenjohtaja, Satakunnan kuluttajat ry 
Kim Huovinlahti, päätoimittaja, Satakunnan Viikko
Anni-Mari Syväniemi, ruokakulttuuriasiamies, MTK

11.00-11.20 Ulkoministeri Timo Soini paistaa ja maistaa järkisärkeä Itämeren hyväksi
Ulkoministeriö ja John Nurmisen säätiö
Timo Soini, ulkoministeri
Jaakko Manelius, kokki, Kalaliike S. Wallin
Erja Tikka, Itämeri-suurlähettiläs, ulkoministeriö
Hannu Lahtonen, kalastaja

11.20-11.40 Myytinmurtajat – totta vai tarua rahapelien viidakossa
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry
Antti Haapala, stand up –koomikko
Riku Sottinen, stand up -koomikko

11.40-12.00 Syöpäkuntoutujien tanssi TEOS 2016
Satakunnan Syöpäyhdistys ry
Satakunnan Syöpäyhdistyksen TEOS 2016! –ryhmä

12.00-12.20 Hyvä koti kaikille - yhteisöllisyys arjessa ja asumisessa
Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto Valli ry, Ikäteknologiakeskus ja Nuorisosäätiö
Sanna Kaijanen, kehittämispäällikkö, Valli ry, Ikäteknologiakeskus
Ruskatalojen palveluyhdistyksen asukkaiden kuoro
Sun Tanssistudion nuorten tanssiryhmä

12.20-12.40 Peace United Goes Liikkuva seurakunta, feat. PeGe
Suomen evankelisluterilainen kirkko ja Kirkon Ulkomaanapu
Pekko ”PeGe” Piirto, freestyle-futaaja
Mikko Mäkelä, asiantuntija, Liikkuva seurakunta
Karita Linden-Lemmetti, tuottaja, Liikkuva seurakunta

12.40-13.00 Tullikoira – Nenätyöläisen työnäyte
Tulli
Jarkko Fagerström, tulliylitarkastaja, Tulli
Timo ja Massi
Jari ja Terttu
Matti ja Onni

13.00-13.30 Päivän puheenaihe

13.30-13.40 MTV jakaa sadalle ensimmäiselle ilmaisen ämpärin

13.40-14.00 Eemeli omaishoitajien asialla
Satakunnan Omaishoitajat ja Läheiset ry
Pikku-Eemeli, stand up -koomikko

14.00-14.20 Pop Up Pohjola livenä
Kulturkontakt Nord
Christoffer Strandberg, imitaattori
Fredrik Furu, lauluntekijä

14.20-14.40 Iloa liikunnasta ja vapaaehtoistyöstä
Syöpäjärjestöt
Sami Ruokangas, juontaja
Hanna Hamara
Satu Helkiö

14.40-15.00 We Move on PeerPower – tanssin iloa ja voimaa
Kansalaisareena ry / Avita Kaveria
Auli Fagerström, tanssiliikunnanohjaaja
Tiina Kudjoi, tanssinopettaja
Heli Lumiaro, projektinvetäjä, Avita Kaveria -hanke

15.00-15.20 Kehu ope kuplille!
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ja Porin sivistystoimi
Jorma Uotinen, tanssitaiteilija 
Jasmina Khabbal, Suomen Ammattiin Opiskelevien Liiton puheenjohtaja
Suvi Pulkkinen, koulutuspoliittinen asiantuntija, OAJ
Elli Luukkainen, puheenjohtaja, Suomen Lukiolaisten Liitto

15.20-15.40 Digihuutokauppa - Tervetuloa huutamaan työn tulevaisuutta!
TIEKE Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskus ry / ArtSense
Taisto Oksanen, näyttelijä
Jaana Pesonen, näyttelijä
Niina Sillanpää, näyttelijä

15.40-16.00 Tuokiokuvia nuorten itsenäistymisestä
SOS-Lapsikylä ja Minä olen täällä –teatteriryhmä
Kaisa Leppänen, teatteritaiteen maisteri
Tatu Mönttinen, teatteritaiteen maisteri
Maija Nurmio, tanssitaiteen maisteri

16.00-16.20 Tietovisailu Haluatko ulkosuomalaiseksi 
Suomi-Seura ja ulkosuomalaisparlamentti
Kari Lumikero, juontaja
Viva Melancolia -yhtye

16.20-16.40 Kansanedustajien kaksintaistelu
Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssi ry
Eero Rämö, puheenjohtaja, Suomen Nuorisoyhteistyö Allianssi ry
Sanna Marin, kansanedustaja, SDP
Katri Kulmuni, Keskusta

17.00-18.00 Ulkopolitiikan konkarit SuomiAreenalla

19.30-21.00 SuomiAreena Special